Část tohoto webu obsahuje informace, které nejsou určeny pro laickou veřejnost, pouze odborným pracovníkům ve zdravotnictví, a šíření těchto informací mezi veřejnost nese svá rizika a důsledky.
Lékařem je myšlen zdravotnický odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osoba oprávněna předepisovat léčivé přípravky nebo osoba oprávněna léčivé přípravky vydávat.
Hlavním cílem této odborné pracovní skupiny je zajistit dostupnou kvalitní zdravotní péči lidem žijícím na venkově a profesní potřeby těch, kteří tuto péči poskytují.
Venkovské lékařství představuje dle dostupných dat cca 30 - 50 % všech praxí všeobecných praktických lékařů v ČR. Z lékařského pohledu je všeobecná úroveň zdraví venkovské populace nižší než u městské populace. Obzvláště dostupnost kvalitní lékařské péče pro skupiny se zvláštními potřebami (ženy, starší lidé, menšiny, tělesně postižení) je ve venkovských oblastech výrazně snížena. Na rozdíl od nemocnic ve velkých městech, rozsah poskytované péče v malých nemocnicích trvale klesá. Venkovští všeobecní praktičtí lékaři vycházejí ze stejných kořenů, přípravy, náplně odboru, poskytují péči dle stejných odborných doporučených postupů, ale praktická náplň jejich práce je pod tlakem okolností často rozdílná.
Členem Pracovní skupiny venkovského lékařství se může stát každý venkovský lékař, každý lékař se zájmem o další rozvoj venkovského lékařství, společnost či profesní organizace zabývající se problematikou venkova. Za členství se neplatí žádné poplatky, její činnost bude zajištěna z prostředků SVL ČLS JEP.
Chci se stát členem